Начало Картинг Алекс Джулиан спечели шампионата на София Картинг Ринг

Алекс Джулиан спечели шампионата на София Картинг Ринг

161
0
Нико Розберг

Алекс Джулиан спечели любителския шампионат по картинг на София Картинг Ринг, организиран със съдействието на Shell Helix. Надпреварата е част от Sodi World Series (SWS). След 9 кръга, снощи се състоя решителния 10-и, в който участие взеха 20-те пилоти, които бяха събрали най-много точки след отминалите 9 старта.

Състояха се 2 квалификации по 5 минути, като във всяка участваха по 10 пилота. Целта беше според постигнатите времена в тях пилотите да бъдат разделени на 2 групи за следващия етап от надпреварата – група А на нечетните (класиралите са на 1-о, 3-о, 5, 7-о, 9-о, 11-о, 13-о, 15-о, 17-о и 19-о място) и група Б на четните (класиралите са на 2-о, 4-о, 6, 8-о, 10-о, 12-о, 14-о, 16-о, 18-о и 20-о място).

Последваха по 5 финала във всяка група или общо 10. Стартовата решетка в първия бе определена според най-добрите времена от квалификацията, а в следващите 4 тя бе според най-добрите времена за обиколка от предходния финал. За всеки от 4-те финала се правеха нови групи Б и А на четни и нечетни пилоти.

След оспорвани битки 4 победи записа Веселин Паунов, 3 Алекс Джулиан, 2 Венцислав Василев, а 1 взе Георги Попчев. Това им донесе по 25 точки, а за класиралите се на следващите позиции в класирането точките бяха 18. 15, 12, 10, 8, 6, 4, 2, 1. Към тези точки бяха добавени стартовите точки, които бяха определени според класирането след първите 9 кръга – 36 за водача Паунов, 30 за Джулиан, 25 за Владислав Аронов и т.н.

Така преди суперфинала лидер в общото класиране бе Паунов със 142 точки, пред Джулиан със 138 т., Василев със 117 т., Попчев със 105 и Николай Атанасов с 95 т. Всички те имаха шанс да спечелят шампионата, тъй като в дългия 20 мин суперфинал победителят получаваше двойни точки – 50, а тези след него 36, 30, 24, 20, 16, 12, 8, 4 и 2 т.

Надпреварата бе изключително интересна, като пилотите по правилник трябваше да минат и да спрат 2 пъти през бокса. Класирането в решетката бе според генералното до момента и от полпозишън потегли Паунов. Той поведе, но се подхлъзна на разлятата от организаторите вода на един от обратните завои още в първата обиколка. Така начело излезе Джулиан, но след няколко обиколки Паунов си върна лидерството. Това не трая дълго, като Алекс отново поведе колоната, а Веселин загуби темпо и бе настигнат от Венци Василев.

Паунов първи от водещите пилоти мина през бокса, а след него заедно това сториха движещите се на 3-о и 4-о място Василев и Попчев. При излизането от пита обаче Венци се забави и двамата се сбутаха, което даде шанс на Паунов отново да излезе на 2-а позиция. Ако бяха излезли нормално, те най-вероятно щяха да бъдат пред него на пистата. Това обаче не се случи, а Джулиан, който вече бе натрупал около 4 сек преднина, спокойно направи и двата си стопа и спечели състезанието с 4.560 сек пред Паунов. Василев и Попчев останаха 3-и и 5-и, а Димитър Гайдов 5-и.

Победителят Джулиан спечели пътуване до пистата Монца за Гран при на Италия от Формула 1 с покрити всички разноски. Вторият и третият в класирането – Паунов и Василев печеля тест със състезателен картинг KZ 2 с 48 конски сили на трасето в Кюстендил.