Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 Чудесна победа на А1-Ринг за Михаел Шумахер

Чудесна победа на А1-Ринг за Михаел Шумахер

41
0

Михаел Шумахер спечели чудесна победа днес на пистата А1-Ринг в Австрия. Това бе трети пореден триумф за световния шампион този сезон и втори успех за новия болид на Скудерията F2003-GA. Втори остана Кими Райконен (Макларън), а трети е Рубенс Барикело.
Състезанието започна доста трудно. Кристиано да Мата на два пъти отлага старта заради проблем със стартовата автоматика на Тойота-та му. Чак на третия път надпреварата стартира наистина. Този път обаче не проработи лонч контролът на Йос Верстапен и холандецът отпадна преди първия завой.
Михаел Шумахер тръгна от полпозишън и поведе. Хуан Пабло Монтоя се пребори с по-бавно стартиралия Райконен и зае втората позиция. Излезе кола за сигурност докато маршалите приберат Минарди-то на Верстапен. Сейфти карът се прибра в четвъртата обиколка. След това Монтоя бързо изостана от Шумахер – пилотът на Ферари натрупа преднина от 6,7 сек до 12-ата обиколка, когато започна да вали. Хуан Пабло и Райконен стопяваха бързо аванса на световния шампион. Дъждът продължи до 19-ия тур, но не бе толкова силен, че да предизвика състезателите да сменят сухите си гуми с мокри. Неколцина все пак сбъркаха на влажната част на пистата.
Междувременно първите питстопове бяха започнали. Монтоя направи първия си пит в 20-ата обиколка. Барикело влезе два тура по-късно и се забави 19,8 сек заради проблем със системата за дозареждане. Ферари решиха да използват резервната система за Михаел Шумахер, който влезе в пита обиколка след съотборника си. В края на питстопа обаче избухна пожар при дозареждането, който бързо бе угасен. Световният шампион загуби 20,4 сек при това спиране и излезе трети – водеше Монтоя, следван от Райконен.
Хуан Пабло обаче отпадна в 30-ия тур заради повреда на двигателя. По същото време Михаел изпревари Райконен и отново оглави колоната. Във Ферари-то нямаше достатъчно гориво и затова Шумахер бе принуден да изтегли по-рано второто си спиране в бокса – направи го в 42-ата обиколка. След втория си пит Райконен задържа втората позиция и устоя до финала на настигналия го Барикело.
Четвърти остана Дженсън Бътън, но съотборникът му Жак Вилньов изостана и завърши на 12-та позиция след проблем при втория му питстоп. Пети завърши Дейвид Култард. Шотландецът отчете това класиране като успех, след като тръгна от 14-то място на старта и изкара наистина трудно състезание. Той имаше и малко късмет, след като балансът на Уилямс-а на Ралф Шумахер се влоши рязко, германецът се изпързаля в чакъла и Дейвид го изпревари. Все пак Ралф остана шести.