Начало BG спорт Маршавелов, Влъчков и Симеонов са героите на писта „Стара Загора“ на „Дракон“

Маршавелов, Влъчков и Симеонов са героите на писта „Стара Загора“ на „Дракон“

286
0

Познати имена спечелиха победи в отделните категории на 4-ия кръг от националния шампионат на затворен маршрут. Най-бързи състезанието на писта „Стара Загора“, което бе на писта „Дракон“ край пловдивското село Калояново бяха: в Макси – Константин Маршавелов, в Туринг – Иван Влъчков, в Спорт – Симеон Симеонов, Купа Енеос – Венцислав Станев и Купа Лада – Огнян Патенов.

Жестока битка си спретнаха претендентите за титлата – действащият шампион Константин Маршавелов с Мицубиши Лансер Ево 10 и Пламен Камбуров с Мицубиши Лансер Ево 9. Пламен стартира от първа позиция и поведе, преследван по петите от Маршавелов. Очевидно стратегията на Косьо бе да принуди Пламен да сгреши. В 5-ата обиколка двамата затвориха последния с обиколка. На излизането от последния завой преди дългата права, между двамата имаше контакт. Косьо удари Камбуров, завъртя се и загуби повече от 30 сек. След това обаче продължи със смачкан преден капак. Поражения имаше и по колата на Камбуров.  Маршавелов започна ново преследване и постепенно скъси дистанцията.

В колата на Пламен се появи някакъв проблем, тъй като скоростта му падна. В последната обиколка Косьо догони Камбуров и точно преди последния завой преди финала го изпревари. Камбуров вървеше много, много бавно и завърши втори. Изпреварването бе обаче при жълт флаг, тъй като точно на правата, на „Опашката на дракона“ в предишния тур с повреда спря колата на Ясен Обретенов. Маршавелов направи и най-бързата обиколка на състезанието – 1:01,841 със средна скорост 118,8 км/ч.  После традиционно заваляха контестации.

Трети завърши Явор Карастоянов с БМВ М3, което бе с нормални ауспуси и се оказа че върви много. Още в началото след старта Явор зае третата позиция и я задържа до края, необезпокояван от никого. Четвърти стана лидерът в класирането Камен Василев, който е ученик на рали шампиона Пламен Стайков и кара неговото Мицубиши Лансер Ево 9. Само че пилота е в клас до 3500 куб. см.

В серия Спорт, наричана още серия Хонда, стартираха 17 коли и в първите обиколки поведе стартиралия от първа позиция Симеон Симеонов с Хонда Сивик. Той дръпна доста напред и отвори преднина, като победата му изглеждаше уж безпроблемна. След това обаче Александър Димитров със същия автомобил се активизира и го догони, като дистанцията между тях бе секунда или две. Сашо дори завъртя най-бързата обиколка – 1:10,131, която е по-добра от обиколката на Симеонов за първа позиция (1:10,660). За трета позиция пък се сбориха Деян Куманов, който успя да се пребори с Искрен Веселинов (двамата с Хонда Сивик) за 3-а позиция. Искрен положи усилия да изпревари съперника си, но не успя, донякъде заради трафика, а и заради темпото на Деян. Двамата бяха разделени от 1,7 сек. В началото отпаднаха Йордан Методиев, чиято кола изпуши, а Ивайло Георгиев спря, защото му падна ауспуха. Александър Цанков също спря, заради повреда.

В серия Туринг стартираха 4 коли и завършиха 4. Победителят бе предизвестен – стартиралия от първа позиция Иван Влъчков с Хонда Сивик. Той направи хеттрик, като направи и най-бързата обиколка – 1:06,225 със средна скорост 110,9 км/ч. Втори остана младият Давид Будев с Хонда Сивик, който спретна страхотно състезание с неуморния ветеран Стоян Апостолов с Хонда Сивик. Будев вървеше втори, в средата на дистанцията Апостолов го изпревари и бе преди него за 3-4 обиколки. След това обаче Будев си върна позицията и остана втори, а след него финишира Апостолов. Четвърти стана Александър Димитров с Фолксваген Голф. В тази серия не стартира Станислав Паришков, а колата на Велизар Ганев бе „арестувана“ от полицаите, тъй като пилотът правеше тестове и настройки по републиканската пътна мрежа с автомобил без регистрационна табела. Така пилотът не можа да застане на старт.

Най-бързата Лада определено е на Огнян Патенов. Той спечели първа позиция, водеше през цялата дистанция от 12 обиколки и финишира първи, без да бъде особено притеснен от преследвачите си. Те бяха Иван Лишев, който стана втори и адашът му и съотборник от екипа на Диамо Иван Кожарски, финиширал трети. Лишев направи най-бързата обиколка в серията – 1:12,063 със средна скорост 101,9 км/ч.

Пилотите от Купа Енеос с автомобили Ауди също направиха оспорвано състезание, което бе спечелено от Венцислав Станев, който зае първа позиция и води през цялото състезание. Те направиха 11 обиколки, тъй като на старта не можа да потегли колата на Христо Чаков. Наложи се рестарт, при който дистанцията бе намалена. Втори след Станев, който направи най-бързата обиколка – 1:13,275, завърши Кольо Карастоянов, а трети бе Ташо Ташев.