Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 Втора поредна победа за Михаел Шумахер

Втора поредна победа за Михаел Шумахер

60
0

72-ра победа в кариерата си записа днес Михаел Шумахер на пистата Сепанг в Малайзия. Втори остана Хуан Пабло Монтоя (Уилямс), трети е Дженсън Бътън (БАР).
Състезанието започна с преваляване, въпреки което пилотите бяха със сухи гуми. Дъждът скоро спря и повече не валя през цялата надпревара. Температурата на въздуха бе 34 градуса, а на пистата – 40.
Джорджо Пантано (Джордан) предпочете да тръгне от бокса, а на Фернандо Алонсо (Рено) му смениха двигателя преди състезанието. Испанецът бе последен след грешка във вчерашната квалификация и от екипа му предпочетоха да кара с по-нов мотор.
Кими Райконен се завъртя на загряващата обиколка, но бързо настигна колоната и не загуби мястото си на стартовата решетка.
На старта Михаел Шумахер тръгна перфектно и поведе. Монтоя се измъкна отдясно и изпревари Марк Уебър (втори на стартовата решетка). Трети бе Райконен. Трули задмина Бътън като при стартирането двамата се удариха леко, но продължиха. Следваха Култард, Ралф Шумахер, Уебър, Алонсо, Сато.
Още във втория тур Монтоя изпревари Барикело и зае второто място. Зад тях Трули и Бътън водеха битка за четвъртата позиция, разменяйки си местата няколко пъти в продължение на две обиколки. В третия тур и Райконен задмина Рубенс и стана трети. Тръгналият от последно място на старта Алонсо в този момент вече бе осми.
Михаел Шумахер даваше най-добри времена за обиколка в началото, трупайки преднина. В 4-ия тур Уебър спука задна дясна гума и трябваше да се прибере незабавно в пита, за да я смени.
Първата серия боксове започна рано. Михаел влезе в 9-ия тур (8,2 сек), последван от Алонсо и Култард. В следващата обиколка през пита минаха Барикело, Трули и Райконен. Кими се измъкна пръв от тримата. Ралф също направи първото си спиране в 11-ия тур, последван от Монтоя и Бътън. След тези боксове в 13-ия тур водеше Михаел през Монтоя, Райконен, Трули, Бътън, Барикело. Разликата между световния шампион и колумбиеца бе почти 6,5 секунди.
Температурата на пистата продължаваше да е ниска в сравнение с предишните два дни – около 40 градуса. Водещите колоната Шумахер и Монтоя си разменяха най-бързата обиколка няколко поредни тура, но всеки път, когато Хуан Пабло увеличаваше темпото, германецът пак дръпваше напред.
Втората серия боксове започна Трули в 20-ия тур. Три обиколки по-късно Алонсо най-накрая изпревари Култард и зае шеста позиция, но още в следващата обиколка и двамата направиха вторите си питове. Райконен също спря. Междувременно Уебър се завъртя и отпадна.
В 26-ата обиколка Шумахер и Монтоя направиха едновременно вторите си смени, след които редът бе Барикело, Михаел, Монтоя, Ралф, Бътън, Райконен, Трули, Култард, Сато, Алонсо. Шумахер-младши не завърши състезанието, след като получи повреда и отпадна в 27-ия тур. Рубенс и Сато единствени от първите осем не бяха спирали за втори път в бокса. Бразилецът направи втория си бокс в 28-ата обиколка. След това Михаел Шумахер пак поведе пред Монтоя.
Световният шампион направи третото си спиране в 40-ия тур, обиколка преди него от там бе минал и Монтоя. Заедно с Мехаел в пита влязоха Бътън, Райконен и Трули. Кими обаче отпадна веднага след излизането си. Финландецът записа второ поредно незавършено състезание и бе очевидно ядосан, след като излезе от колата.
Третите спирания в пита не промениха реда. Единственото по-интересно събитие на трасето бе отпадането на Такума Сато, чийто двигател не издържа три обиколки преди финала. Въпреки това той бе класиран, тъй като остана на 4 тура зад Михаел Шумахер.